Složení kosmetických výrobků – Jak se vyznat v kosmetice

Průřez kosmetikou šířka

Na každém výrobku najdeme maličká písmenka, která skrývají tzv. INCI neboli mezinárodní názvosloví pro kosmetické suroviny. (Mezinárodní nomenklatura kosmetických přísad (INCI) je systém názvů pro vosky, oleje, pigmenty, chemikálie a další složky mýdel, kosmetiky apod., vytvořený na základě vědeckého názvosloví a dalších latinských a anglických slov)

Složky výrobku v něm uvedené musejí být řazeny sestupně od největšího zastoupení, ale háček spočívá v ingrediencích pod 1%, které se mohou řadit libovolně. To samozřejmě výrobci vědí a mnozí a mnozí toho využívají. Nadnárodní koncerny dokonce stavějí celou marketingovou kampaň na přírodní látce, které je ve výrobku méně než 1%, a zbylé složky jsou syntetické. Vezměme si pro příklad měsíčkovou pleťovou vodu:

Ingredients (INCI): Aqua, Panthenol, Polysorbate 80, Calendula Officinalis Flower Extract, Citrus Aurantium Dulcis Peel Oil, Sodium Benzoate.

Když se podíváte na uvedené složení v INCI, mohlo by se zdát, že obsahuje mnoho měsíčkového extraktu (Calendula Officinalis), leč zdání může být klamné. Jestliže je extraktu pod 1%, může být třeba složky Benzoate (benzoan sodný, konzervant) 0,9% a měsíčkového extraktu 0,01%, a přesto se může řadit před konzervant. To pak vyvolává dojem většího obsahu přírodního extraktu než konzervantu. Pravdu se zákazník bohužel nikdy nedozví.


Přírodní látky z rostlin jsou ve složení dobře rozpoznatelné. Obvykle je uvedeno jejich latinské jméno, které na internetu snadno přiřadíte ke konkrétní rostlině. U ostatních surovin je to složitější. V kosmetice se používá celá řada různých chemických sloučenin, ať už přírodních, nebo syntetických, jejichž INCI vypadá jako šifra tajných služeb. Podle následujících čtyř dešifrovacích pomůcek budete moct rozeznat, o jaký druh látky se jedná, a podle toho pak usuzovat na původ surovin a o jejich přírodnost. Přes tento velmi jednoduchý filtr neprojde valná většina veškeré klasické ani „přírodní“ kosmetiky na trhu.

Parafín

Jedná se o minerální (parafínový) olej vyráběný z ropy frakční destilací. Jedna z hlavních složek kosmetiky (masážní a koupelové oleje, pleťová mléka, krémy, vlasová kosmetika…). INCI název Paraffinum Liquidum nebo Mineral Oil.

Hlavní výhodou parafínového oleje je jeho naprostá stálost, žádný alergizující potenciál a samozřejmě velmi nízká cena. Vytváří na pokožce film, které způsobuje zdánlivou hebkost a vydrží na ni velmi dlouho, protože se nevstřebává. Jelikož je pokožka po použití parafínového oleje stále promaštěná, přestává postupně vytvářet přirozený kožní maz a ztrácí schopnost jeho regenerace. Postupně se tak stává závislou na další dávce parafínu a při jeho nedostatku je suchá a citlivá (alarmující u dětské kosmetiky). V přírodě je pak parafínový olej ekvivalentem umělé hmoty a jeho biologický rozklad se počítá v řádech desítkách let.

V aromaterapeutických přípravcích a v poctivé přírodní kosmetice najdete místo parafínu kvalitní rostlinné oleje lisované za studena (sójový, mandlový, meruňkový, avokádový a tak dále). V INCI je poznáte podle latinského názvu rostliny, ze které se olej získává (Glycine Soja, Prunus Amygdalus, Prunus Armeniaca..), a končí slovy jako Seed, Fruit, Germ nebo Kernel Oil. Občas narazíte i na termín Caprylic/Capric Triglyceride, což je neutrální olej získávaný z rostlinných olejů. Rostlinné oleje lisované za studena obsahují řadu důležitých výživných látek, vitaminy, steroly a esenciální mastné kyseliny a velmi dobře se do pokožky vstřebávají. Nezanáší kožní póry a nenarušují přirozenou produkci mazu. V přírodě jsou rychle rozložitelné. Zatímco tedy parafínový olej je pro pokožku něco jako make-up, rostlinné oleje jsou vydatným a zdravým obědem.

Další syntetické látky: PEG deriváty, syntetické tenzidy (odmašťovadla), emulgátory a stabilizátory

V kosmetice se používají velice hojně. Označuje je předpona PEG- nebo koncovka – eth a jsou to sloučeniny polyethylenglykolu, například PEG-100 Stearate, Steareth-21, Sodium Laureth Sulphate. V mycích prostředcích jsou to právě syntetické tenzidy, které připravují pokožku o přátelské bakterie, vysušují ji a ničí její přirozenou schopnost obnovovat svůj kožní film. Navíc dodnes neexistují studie prokazující, co se s nimi v našem těle vlastně děje.

V přírodě se těžko rozkládají a při jejich výrobě se používají toxické látky, které škodí životnímu prostředí.

Místo PEGů se v přírodních kosmetických výrobcích používají oligoglyceridy. V INCI je poznáte podle slova Polyglyceryl-X, kde X je číslo od 2 do 15 (např. Polyglyceryl-5 Oleate, Polyglyceryl-3 Diisostearate atp.). Mezi tenzidy šetrné k pokožce patří například cukerné tenzidy, z nichž některé dokonce pomáhají pleť hydratovat.

Silikonové oleje

Jsou oproti přírodním rostlinným olejům nekonečně stabilní, proto je výrobci mají v takové oblibě. Deriváty silikonu poznáte v INCI podle koncovky -icone nebo -icon a označují syntetické silikonové oleje nebo silikonové emulgátory, jako například: Dimethicone, Dimethicone Copolyol apod. Pokožku a vlasy zdánlivě zjemňují, ale stejně jako u parafínu platí, že ji postupně přikrývají jako make-up, až pomalu přestane vytvářet vlastní tukovou vrstvu, stává se suchou a citlivou a potřebuje další dávku. Silikony jsou našemu tělu naprosto cizí, nedokáže je nijak odbourat, je to jako vtírat si do pokožky kus křemene.

V přírodě jsou navíc naprosto nerozložitelné a jejich výroba je velmi neekologická. Používají se při ní vysoce agresivní látky, toxické pro životní prostředí, a aby se proces vyplatil, musí se provádět v mamutích množstvích, čímž se nebezpečnost výroby ještě zvyšuje.

Přírodní alternativ silikonů mnoho není, ale úspěšně je nahrazují jojobový olej nebo olivový či třinový skvalen, které mají podobné vlastnosti, nezatěžují životní prostředí a pro zdraví jsou přínosem.

Konzervanty:

Pokud jakýkoliv výrobek obsahuje vodu, musí obsahovat také konzervant, jinak je určen k okamžité spotřebě. Domácí výrobky s vodnou složkou vydrží za předpokladu správného skladování v lednici zhruba týden. Čím delší je doba spotřeby výrobku, tím silnější musí být konzervační systém. Jednotlivé kosmetické konzervanty se od sebe liší mírou rizika alergické reakce. Druh konzervantu použitý ve výrobku opět poznáte ze složení INCI, i když se nedají jednoduše sloučit do jedné skupiny.

Líh neboli ethanol, INCI název je Alcohol

Protože líh není původně určen pro konzervaci kosmetiky, někteří výrobci lihem konzervují a nazývají pak své výrobky „bez konzervantů“. To ale neznamená, že takový výrobek je automaticky hypoalergenní nebo šetrný. Líh totiž pokožku dráždí a vysušuje a pro zajištění konzervačního účinku se musí používat v řádově vyšší koncentraci než jiné konzervanty.

z minulosti formaldehyd, INCI název Formaldehyde

Pro pokožku je toxický a dnes je již zakázaný, včetně látek, které jej uvolňují.

Parabeny, INCI název je Methyl-, Ethyl-, Propyl-, Isopropyl-, Butyl-, Isobutyl-, Pentyl-, Phenyl-, Benzylparaben)

Používají se jako kosmetický konzervant už mnoho let a existují na ně alergické reakce asi u 0,5-1% lidí. Protože se používají velmi často, pravděpodobnost výskytu alergické reakce úměrně roste. EU jejich použití postupně omezuje, povolené jsou už jen Methylparaben a Ethylparaben.

Olejové přípravky konzervanty nepotřebují, ale ideální doba jejich spotřeby je do dvou let, skladujete-li je v chladu a temnu. Pro emulze, jako jsou třeba krémy, gely, masky, pleťová mléka a podobně, se podívejte na povolený seznam konzervantu do certifikované přírodní kosmetiky.


Pozitivní seznam používaných přírodních konzervantů do certifikované přírodní kosmetiky a certifikované biokosmetiky

Sodium Benzoate, Benzoic Acid: benzoan sodný, kyselina benzoová jsou potravinářské konzervanty, v přírodě se vyskytuje například v benzoové pryskyřici (Styrax Benzoin).

Potassium Sorbate: sorban draselný je potravinářský konzervant, v přírodě se vyskytuje například v nezralém ovoci.

Salicylic Acid, Sodium Salicylate: kyselina salicylová, salicylát sodný, v přírodě se vyskytují například ve vrbové kůře (Salix Alba).

Phenethyalcohol: fenylethylalkohol je vonná látka s konzervačními účinky, která není klasifikována jako konzervant. V přírodě se vyskytuje například v růžové silici.

Alkohol: alkohol, líh, konzervuje až od cca 15%, i když není klasifikován jako konzervant. V přírodě je všeobecně rozšířený např. ve zkvašeném ovoci.

Ethyl Lauroyl Arginate: derivát aminokyseliny argininu, vyrábí se biotechnologicky nebo synteticky.

           Zdroj: kniha Aromaterapie podle ročních období, autorka Adéla Zrubecká

Odběr novinek

S radostí sdílím tipy & návody pro celistvou BIO Beauty ženy. Rovněž další zajímavé informace a inspiraci pro Život. Dozvíte se také o připravovaných akcích. Budu se těšit:-) Tara