Ochrana a péče při slunečním záření

beach-background-4035386_1920

Obecná doporučení

 • Před letní sezónou se začněte připravovat na opalování vnitřně zvýšeným příjmem karotenu, ať už v přirozené stravě (zejména zelenina), v rostlinných olejích (zejména rakytníkový a šípkový olej), nebo v doplňcích. Karoten podporuje vznik kožního barviva melaninu odpovědného za „zdravou“ barvu opálení.
 • Sluníčko si dávkujte po chvilkách a omezte pobyt na přímém slunci v době nejvyšší záření mezi 11.-15. hodinou.
 • Malé děti chraňte před sluncem raději oděvem a pokrývkou hlavy než opalovacím prostředkem.
 • Ochranným prostředkem je také třeba se natřít včas, 20-30 minut před sluněním, v dostatečné míře.
 • Nezapomeňte, že UV filtr je přesně to, co říká: filtr, tedy jakési síto, jehož otvory jsou tím menší, čím je UV faktor vyšší, ale stále pouze síto. Ani s touto ochrannou nemůžete na slunci pobývat neomezeně dlouho.
 • UV paprsky nehřejí a mohou způsobovat spáleniny, aniž byste pociťovali teplo. S nadmořskou výškou se zvyšuje jejich intenzita a působí nejen na kůži, ale také na oči.

UV filtry a přírodní rostlinné oleje

Při pátrání po ochranných faktorech přírodních rostlinných olejů můžete narazit na nejrůznější mýty, od oleje ze semen karotky či malin (údajný SPF 38-40) až po kokosový či avokádový olej (údajný SPF okolo 5). Pravdou ale je, že výzkum využití rostlinných látek pro sluneční ochranu je zatím v plenkách, a pokud probíhá, týká se zejména extraktů, nikoli olejů. Studie, která se zabývá oleji používanými lidmi v tropických oblastech, uvádí, že pokud se rostlinné oleje na pokožku natírají v tenké vrstvě, jsou pro UV záření propustné, a pokožku před ním tedy ochránit nedokážou. Oleje, které ve studii dopadly nejlépe, měly nejvyšší ochranný faktor pouze SPF 2. Přírodní rostlinné oleje a másla se velmi dobře vstřebávají do pokožky, a logicky tedy nesplňují základní účel UV filtru – chránit svrchní vrstvu pokožky před spálením. Většina olejů a másel UV zářením také rychle degraduje a nelze je nanášet v silnější vrstvě. Pro ochranu před UV zářením jsou tedy neúčinné.

Protože ze své podstaty jsou všechny rostlinné oleje chemicky vzato triglyceridy mastných kyselin a obecně mají velmi podobné složení, je jasné, že mezi nimi žádný ochranný zázrak nenajdete. Neznamená to ale, že by pro ochranu pokožky neměly význam, ovšem ne jako UV filtry! Spáleniny od slunce totiž nejsou způsobené jen UV zářením, ale i extrémní dehydratací pokožky. Díky svým bariérovým schopnostem rostlinné oleje zabraňují odpařování vlhkosti z pleti, a tím ji chráním před vysušením. Mají také silně antioxidační účinky a likvidují volné radikály, které při slunění vznikají. UV záření má vliv na kvalitu rostlinných olejů, proto je důležité, abyste oleje na pokožku nanášeli opakovaně. Výjimkou jsou oleje jojobový a mokřadkový, které jsou vysoce stabilní. Bambucké máslo má díky vysokému obsahu sterolů a flavonoidů také vyšší ochranné účinky a stabilitu.

Druhy UV filtrů

V běžných přípravcích na ochranu pokožky před UV zářením najdete různé UV filtry, chemické, fyzikální nebo hybridní. Pro pokožku i život ve vodě je nejšetrnější filtr fyzikální. Jeho nevýhodou je často špatná roztíratelnost, proto aby nevznikal bílý povlak na pokožce, bývají fyzikální filtry v mikro- nebo nanočásticích. Přírodní výrobky s certifikací nesmějí obsahovat protibělící složky a jejich UV filtry smějí být pouze fyzikální, bez použití nanotechnologií.

Co vlastně ochranný faktor na výrobcích říká?

Má-li výrobek SPF (sluneční protektivní faktor) 15, absorbuje 93% dopadajícího UVB záření, ovšem výrobek s SPF 30 absorbuje „pouze“ 97% dopadajícího UVB záření. Vyšší faktor už vyšší ochranu nezajistí, protože 100% ochranný film neexistuje. Je tedy otázka, zda do něj investovat.

Jak se vyznat v UV filtrech

Vodítkem na výrobku je pouze názvosloví INCI uvedené na etiketě.

Chemický UV filtr

Jde o organické sloučeniny, které při dopadu UV záření přeměňují část jeho energie a jeho vlnovou délku. U těchto UV filtrů je riziko vzniku fotoalergenů a fotosenzibilizujících látek, protože mohou vznikat zcela nové molekuly a s vyšším toxickým potenciálem. (INCI: Benzophenone-3, Ethylhexyl Methoxycinnamate, 3- Methylbenzylidene Camphor.)

Fyzikální UV filtr

Jsou to pigmenty na bázi oxidu titaničitého a zinečnatého ve formě jemných zrnek o různé velikosti, které UV záření odrážejí podobně jako zrcátko. Nevýhodou fyzikálních UV filtrů je bílý film, zvláště u vyšších koncentrací. (INCI: Titanium Dioxide, Zinc Oxide.)

Hybridní UV filtr

Jedná se o organické sloučeniny, které se chovají jako fyzikální filtry, záření nepohlcují, ale odrážejí. (INCI: Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol.)

Praktická doporučení pro ochranu a péči o pokožku pomocí bio kosmetiky

 • Před pobytem na slunci naneste na pokožku směs jojobového a mokřadkového oleje (ochrana proti vysušení).
 • Po opalování si vytvořte tělový regenerační olej z mandlového, rakytníkového a šípkového oleje, s trochou bambuckého másla a desetinou oleje z pšeničných klíčků. Pro příjemnou vůni přidejte levandulový či palmorůžový éterický olej (směs hydratuje, chrání proti volným radikálům a podporuje opálení).
 • Kokosový olej použijte jako vlasovou kúru po slunění i na ochranu vlasů před vysušením solí při koupání v moři.

První pomoc na spáleniny s pomocí bio kosmetiky

 • Na pokožku nastříkejte květovou vodu levandulovou nebo růžovou, případně přikládejte přímo obklady s použitím květových vod (pomáhají i při nevolnosti).
 • Do olejů či másel podle libosti a potřeby přidávejte éterický olej z levandule, extrakt z aloe vera a D-panthenol, které výborně regenerují zarudlou a bolestivou kůži. Gel z aloe vera navíc příjemně chladí.
 • Na pleť doporučujeme obličejový regenerační olej Karotenový s aloe vera.
 • Olej z šípkových jader je jedním z nejúčinnějších rostlinných olejů na regeneraci pokožky a hojení jizev. Lze jej naředit jiným rostlinným olejem, výtečně se kombinuje s éterickými oleji, na spáleniny především s levandulí.

Tip: Regenerační obličejový olej po opalování

Smíchejte do 20 ml stejné množství šípkového, rakytníkového, makadamiového a mokřadkového oleje a přidejte:

3 kapky niaouli

6 kapek levandule

2 kapky pačule

1 kapku mrkvového semínka

Zdroj: Kniha Aromaterapie podle ročních období, autorka Adéla Zrubecká

Další tip od Tary k péči a ochraně při slunění:http://www.ellinor.cz/prirodni-kosmetika-dle-obdobi-profylaxe/jojoba-sun-100-ml.htm

Odběr novinek

S radostí sdílím tipy & návody pro celistvou BIO Beauty ženy. Rovněž další zajímavé informace a inspiraci pro Život. Dozvíte se také o připravovaných akcích. Budu se těšit:-) Tara